21η αγωνιστική
Νίκησαν ΝΑΟΥΣΑ, ΠΑΟΚ, ισόπαλη η ΑΕΑ, έχασαν τα ΛΕΥΚΑΔΙΑ
Κυριακή, 01 Απρίλιος 2012
<>
 Η ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ διατήρησε το αήττητο στα Γρεβενά, όπου αναδείχθηκε ισόπαλη (0-0) με τον τοπικό Πυρσό, ενώ στις νίκες επέστρεψε ο ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας που επικράτησε εντός έδρας με 2-1 των Αεράτων και αναπτέρωσε τις ελπίδες του για παραμονή στην κατηγορία.
Εύκολη νίκη με 3-0 πέτυχε η ΝΑΟΥΣΑ στον ουραγό Ακρίτα Αχλάδας, παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του 3ου ομίλου της Δ' Εθνικής κατηγορίας. Στο κυνήγι των Ναουσαίων βρίσκεται πάντα η Ακαδημία Πλαταμώνα, η οποία πέρασε από τα Λευκάδια νικώντας με 1-0 την ομάδα του Τόλη Τερζή!

15. ΑΓΚΑΘΙΑ -

Σπουδαίο τρίποντο πήρε και η ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ στην Καστοριά, νικώντας με 2-1 τον τοπικό Κάστορα.
Κυριακή, 04 Μάρτιος 2012

Σημαντικές νίκες πέτυχαν οι δύο από τις τρεις ομάδες μας (η ΝΑΟΥΣΑ είχε ρεπό) που έπαιξαν στη σημερινή 16η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Δ’ Εθνικής κατηγορίας.

Στα Λευκάδια, η ομάδα του Τόλη Τερζή πέτυχε άνετη νίκη επί του Πυρσού Γρεβενών, τον οποίο «φιλοδώρησε» με τέσσερα γκολ (4-0)!
Αντίθετα, δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας, ο οποίος γνώρισε βαριά εντός έδρας ήττα (1-5) από την ΑΕ Περδίκκα.

Δ’ ΕΘΝΙΚΗ - 14η αγωνιστική

Σημαντικό τρίποντο πέτυχε η ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ, η οποία πέρασε με σκορ 4-2 από την έδρα του Ακρίτα Αχλάδας. Οι «πράσινοι» ήταν μια κλάση ανώτεροι στο πρώτο μέρος και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενοι με 3-0! Στην επανάληψη όμως η απόδοσή τους έπεσε, με τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται με τον καλύτερο τρόπο και να φτάνουν μέσα σε 15 λεπτά στη μείωση του σκορ σε 2-3! Τελικά οι Αλεξανδρινοί αφυπνίστηκαν και στο 75’ πέτυχαν το 2-4, που ήταν και το τελικό σκορ.

Από τα επτά ματς του προγράμματος έγιναν κανονικά μόνο τα τέσσερα, αφού οι αγώνες της Καστοριάς με τον Περδίκκα και του Κάστορα με τη Μεσοποταμία, αναβλήθηκαν λόγω παγετού, ενώ το παιχνίδι της ΑΓΚΑΘΙΑΣ με τα Γρεβενά Αεράτα ματαιώθηκε, έπειτα από την παραίτηση της Ημαθιώτικης ομάδας από το πρωτάθλημα.

Από τα ματς που διεξήχθησαν κανονικά, ξεχώρισε η εκτός έδρας νίκη της ΝΑΟΥΣΑΣ επί του ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας, στο Ημαθιώτικο ντέρμπι της αγωνιστικής.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Π. Κίτσα στο 41’, όμως οι Ναουσαίοι γύρισαν το ματς στην επανάληψη και με τέρματα των Καραλιόπουλου (47’ με απευθείας φάουλ) και Αργυρίου (76’ με κεφαλιά) έφτασαν στο πολύτιμο τρίποντο, που τους ανέβασε και πάλι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στα ΛΕΥΚΑΔΙΑ, η ομάδα του Τόλη Τερζή «στραβοπάτησε» και έχασε έδαφος στη μάχη της ανόδου, μένοντας στο 1-1 με τον Εθνικό Βατερού. Οι γηπεδούχοι, που προηγήθηκαν στο 21' αλλά ισοφαρίστηκαν 15 λεπτά αργότερα, προσπάθησαν για τους τρεις βαθμούς, όμως από τη μια ο κακός αγωνιστικός χώρος και από την άλλη το σκληρό παιχνίδι των φιλοξενούμενων, δεν τους επέτρεψαν να φτάσουν στη νίκη.

8ης αγωνιστικής

Με τις αναμετρήσεις της εμβόλιμης 8ης αγωνιστικής, ολοκλήρωσαν τις επίσημες υποχρεώσεις τους για το 2011 οι ομάδες του τρίτου ομίλου της Δ’ Εθνικής κατηγορίας.

Στο Δημοτικό στάδιο Νάουσας, ο τοπικός ΦΑΣ επικράτησε δίκαια με 3-0 του Κάστορα και έπιασε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα τα Γρεβενά Αεράτα που είχαν ρεπό, ενώ ισοβαθμεί και με την Ακαδημία Πλαταμώνα. Οι «κυανόλευκοι» ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και εκτός από τα 3 γκολ που πέτυχαν είχαν και δύο δοκάρια, φτάνοντας εύκολα στην κατάκτηση των τριών βαθμών.

Επιτυχημένα έκλεισαν το 2011 και τα ΛΕΥΚΑΔΙΑ, που νίκησαν εντός έδρας με 4-1 την Αστραπή Μεσοποταμιάς. Η ομάδα του Τόλη Τερζή, χωρίς να δυσκολευτεί, πέτυχε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα και βρέθηκε ένα βαθμό πίσω από τους πρωτοπόρους.

Στην Αλεξάνδρεια, η τοπική ΑΕΑ επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας δύσκολα αλλά δίκαια με σκορ 3-2 της Κοζάνης, έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Σημαντικό βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για την σωτηρία πήρε στο Βατερό ο ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας, ο οποίος αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με τον τοπικό Εθνικό, έπειτα από ένα πολύ όμορφο ματς.

Τέλος, βαριά ήττα με 6-0 γνώρισε η ΑΓΚΑΘΙΑ στον Πλαταμώνα, από την τοπική Ακαδημία.

Δ’ ΕΘΝΙΚΗ - 3η αγωνιστική

Βαριές εκτός έδρας ήττες με το ίδιο σκορ (4-0) γνώρισαν ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ και ΑΓΚΑΘΙΑ από Μεσοποταμία και Πυρσό Γρεβενών, αντίστοιχα, ενώ ο ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας πήρε τον πρώτο του βαθμό μετά την εντός έδρας ισοπαλία (3-3) με τον Ακρίτα Αχλάδας

Τρία στα τρία για τα ΛΕΥΚΑΔΙΑ!

Στην κορυφή της βαθμολογίας του 3ου ομίλου παρέμεινε η ομάδα των ΛΕΥΚΑΔΙΩΝ, η οποία επικράτησε με 1-0 της Κοζάνης στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής, στον τρίτο όμιλο της Δ’ Εθνικής κατηγορίας.
Η ΝΑΟΥΣΑ έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από τον Πλαταμώνα, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα με την τοπική Ακαδημία.

15. Αχλάδα 1

Η ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ δεν τα κατάφερε στα Γρεβενά γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 2-1 από τα Αεράτα.
 2η αγωνιστική
Στα ΛΕΥΚΑΔΙΑ το ντέρμπι, νίκησαν ΝΑΟΥΣΑ, ΑΓΚΑΘΙΑ

<><><><><><><><><><><><><>

Η ομάδα των ΛΕΥΚΑΔΙΩΝ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της δεύτερης αγωνιστικής, στο πρωτάθλημα ποδοσφαίρου του τρίτου ομίλου της Δ’ Εθνικής κατηγορίας.
Το συγκρότημα του Τόλη Τερζή νίκησε με 2-4 τον ΠΑΟΚ στην Αλεξάνδρεια, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, και συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού
πίνακα.
Πρεμιέρα με το δεξί έκανε η ΝΑΟΥΣΑ, η οποία παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, επικράτησε εύκολα εντός έδρας της Αστραπής Μεσοποταμίας με 3-1, ενώ σπουδαία νίκη πέτυχε στο γήπεδό της η ΑΓΚΑΘΙΑ με σκορ 3-2 επί της ιστορικής Καστοριάς!

Η ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στο γήπεδό της με τον Κάστορα,

ΑΓΚΑΘΙΑ και ΠΑΟΚ Αλ. δεν τα κατάφεραν γνωρίζοντας την ήττα μακριά από τα γήπεδά τους

η πρώτη με 3-0 από το Βατερό και ο δεύτερος με 1-0 από τον Περδίκκα.